
Současní čeští tvůrci se pomalu dostávají do povědomí zahraničních znalců umění. A zatímco se na lokálním trhu daří dílům Krištofa Kintery, Pasty Onera nebo Federika Díaze, jsou tu i ti, kteří proráží v zahraničí. A v některých případech se nejedná pouze o víceméně známe berlínské galerie, ale rovnou o uznávané aukční síně. Jedním z takových umělců je pětačtyřicetiletý malíř Patrik Hábl, jehož tvorba se pohybuje velmi blízko expresivní abstrakce. A zrovna teď se jeho sedm let staré plátno s názvem Černobílá krajina draží v londýnské aukční síni Christie’s.
Aukce s názvem Post-War and Contemporary Art Online, jak název napovídá, nabízí milovníkům a znalcům umění díla nejen bezprostředně poválečných generací, ale i ryze současných tvůrců. Celá událost potrvá do pondělí 29. března a nabízí téměř 150 položek reprezentujících vidění světa umělců napříč světadíly. Ke zhlednutí online a též bezprostředně k mání je tak například obraz Aphrodite amerického vizuálního umělce George Conda, jehož cenový odhad se pohybuje mezi 30 až 50 tisíci liber. Švýcarský figurální malíř Nicolas Party je ve své řadě zastoupen dílem Portrait with a Moustache se stanoveným odhadem až 5 tisíc liber. A dokonce o pětadvacet tisíc liber víc se očekává z prodeje malby Upside-Down Man on Donkey afroamerického tvůrce Boba Thompsona, který se nedožil ani 29 let. V tomto případě se částka dá vysvětlit propojením děl z dob baroka a renesance a též přítomností abstraktního expresionismu ovlivněného jazzovou kulturou, jež se v dílech Thompsona prolínají.
Mezi více než stovkou děl nechybí ani práce německého neoexpresionisty A. R. Pencka (vlastním jménem Ralfa Winklera), který tento svět opustil teprve v roce 2017 ve věku 77 let a na aukci je představen skečem Sketch for cover of Artscribe no. 43, jehož nejvyšší odhad se pohybuje na hranici 3,5 tisíce liber. V porovnání s pár pohyby tužkou, z nichž vzešla jakási letící lidská lebka Skull z pod ruky krále pop-artu Andyho Warhola v paralelně probíhající aukci s názvem Post-War and Contemporary Art Day Sale za teoretických až 60 tisíc liber (což v přepočtu na koruny dle dnešního kurzu činí neskutečné téměř dva miliony), je to trochu málo, ale na odkazu a významu tvůrce záleží mnohé, pochopitelně včetně ceny. Společnost je tak, řekněme, vytříbená a Černobílá krajina zlínského rodáka Patrika Hábla z roku 2014, jež je výsledkem použití kombinace olejových a akrylových barev na plátně, důstojně doplňuje síní nabízený průřez toho nejlepšího z nejznámějšího. Momentální odhad této malby je stanoven na 2 až 3 tisíce liber a až výsledek dražby ukáže, jak dílo nakonec dopadne.
A kdo je ten jeden z mála Čechů, kteří razí současnému domácímu umění cestu na zahraniční výstavy a dražby? To jen ten, který se v roce 1975 narodil ve Zlíně. Také ten, který studoval experimentální grafiku na AVU a byl studentem malíře Pavla Nešlehy na pražské VŠUP a také prohluboval své umělecké dovednosti na ruské akademii Muchina, dnes známe jako Petrohradská uměleckoprůmyslová akademie Stieglitze. Patrik Hábl je také tím, který nechal polit barvou zeď žižkovského paneláku hned u Olšanského náměstí v Praze. Počin nese název Vodopád a vznikl v létě minulého roku. Tento malíř už vystavoval v rodném Zlíně, Litoměřiccích, Jihlavě nebo také nizozemském Leerdamu, německém Curychu a japonském Kjótu. Přítomnost Háblova díla na online dražbě v Christie’s bez pochyb potvrzuje jeho vliv jakožto úspěšného současného malíře a kdo ví, za jak dlouho ho budou následovat další lokální umělci.

Síň Christie’s a nejdražší díla světa
Historie aukční síně Christie’s sahá až do roku 1766. Byla založena Skotem Jamesem Christie a situovaná v londýnské ulici Pall Mall (dnes sídlí v King Street). Dříve se v tomto místě nacházel sklad anglického královského knihovníka a později též obchodníka s uměním Richarda Daltona. K prvnímu prodeji v Christie’s došlo 5. prosince téhož roku a od té doby aukční síň patří mezi špičky v oboru, jež pořádá ty největší dražby plné slavných jmen a tímto způsobem představuje výběr toho nejlepšího, co se ve světě umění může vyskytovat po dobu už několika staletí.
Stovky aukcí ve více než osmdesáti kategoriích, jež nekončí pouze u výtvarných děl, nabízí též fotografie, šperky, víno… Ceny začínají na 200 dolarech a šplhat mohou až ke 100 milionům a výš. Ne pouze v Londýně se dá setkat s Christie’s. Má totiž zastoupení v podobě prodejních salonků v New Yorku, Amsterdamu, Curychu, Hong Kongu a dalších městech, a také v poslední době síň usiluje o rozšíření své působnosti v zemích jako je Rusko, Indie, Čína a například také Spojené arabské emiráty.
V roce 1778, pouhých 12 let poté, co síň vznikla, její majitel James Christie vyjednal prodej sbírky umění sira Roberta Walpoleho do rukou tehdejší ruské panovnice Kateřiny Veliké, jež je momentálně součástí kolekce muzea Ermitáž v Petrohradu. Vypuknutí Velké francouzské revoluce v roce 1789 bylo pro Anglii z kulturního hlediska velice přínosnou událostí. Během celého desetiletí díky hromadnému stěhování tamější aristokracie vysoký počet francouzských sběratelských děl se dostal na anglický trh. Podobná situace nastala i v roce 1939, kdy po zahájení druhé světové války mnozí zámožnější židé nacházeli útočiště právě na území Velké Británie.
Van Gogh, Modigliani a pak Banksy?
V roce 1965 síň prodává práci irského příslušníka specifické cesty malby zvané nová figurace Francise Bacona ze série s názvem Study of a Pope, kterou anglický historik umění Michael Peppiatt nazval „zlatým hřebem umění celého 20. století“. V roce 1987 dochází k prodeji Zlatých květin nizozemského malíře Vincenta van Gogha, jež se vzápětí stávají nejdražším dílem, které kdy bylo vydražené. Koupeno totiž bylo za rekordních více než 24 milionů liber. V roce 2015 se v Christie’s prodává dvě nejdražší umělecká díla v historii, a to Les Femmes d’Alger španělského kubisty a surrealisty Pabla Picassa (prodáno za více než 179 milionů dolarů) a Nu Couché italského umělce s těžkým životním příběhem Amedea Modiglianiho, jež skonal v pouhých 35 letech v chudobě, jelikož uznání se mu dostalo až po smrti (prodáno za více než 170 milionů dolarů).
A dnes si sběratelé umění mohou pořídit například Three Self-Portraits Andyho Warhola s odhadem mezi 1,2 až 1,8 milionů liber nebo třeba také hlas současnosti v podobě tvorby anglického umělce a aktivisty Banksyho, který se da koupit za desítky nebo až stovky tisíc liber, dle oblíbenosti motivu. Momentálně se například draží populární Girl with Balloon (46/150) a přihozeno má 280 tisíc liber, odhad však činí až půl milionu. Pokud tedy někdo sní o dlouhé a úspěšné umělecké kariéře ještě za svého života, bez pochyb by měl směrovat svou tvůrčí energii právě do síně Christie’s, pak už to nejspíše půjde samo.
Aktualizace 31. března 2021 – Háblův obraz Černobílá krajina se nakonec vydražil za 16 250 liber, což v přepočtu na české koruny činí neskutečných 497 153. Výsledná částka je tak o 13 250 liber vyšší než maximální výše odhadu, jež byla aukční síní stanovena.