Chtělo to koprodukci čtyř zemí a několik let příprav, než se rozjelo natáčení snímku režiséra Roberta Hloze Bod Obnovy. Příběh si pohrává nejen s motivy brzké budoucnosti a odvážnou představou, jak se nejen vizuálně promění městské kulisy, pozastavuje se též nad etickou otázkou lidské nesmrtelnosti. Bod obnovy je totiž v připravovaném snímku návratem života těm, kteří o něj přišli jinou cestou nežli následkem přirozené smrti. Hlavní hrdinku, tedy mladou detektivku, která nemá zrovna jednoduchý úkol při odhalování zločinu jaksi nové dimenze, ztvárňuje relativní filmový nováček Andrea Mohylová. Po boku však má více než zkušené kolegy, a kromě Václava Neužila, který se příští rok spolu s týmem českého filmu Zátopek popere o amerického Oscara, ve snímku se též objeví Matěj Hádek, Karel Dobrý, Milan Ondrík anebo také Iveta Dušková.
Bod Obnovy se odehrává v nedaleké budoucnosti roku 2041, což už je v podstatě téměř za rohem. Za dvacet let dle sci-fi scénáře už bude možné v případě nepřirozené smrti člověka jaksi znovu obnovit. Což slibuje jistou naději pro oběti nehod či vražd, ale jak je jasné, ne vše bude tak jednoznačně kladné a podobný proces přinese řadu nečekaných situací. Kolem tohoto náročného tématu se točí děj dynamického filmu, který ctí žánrová pravidla detektivky i chytrého sci-fi. Zároveň počin nabídne divákovi neotřelá zamyšlení nad současností i budoucností. Jaká přesně, na to se musí chvíli počkat.
„Fascinuje mě objevování nového světa, který je nám téměř nadosah. Pod svojí žánrovou slupkou je Bod Obnovy příběhem o morálních dilematech společnosti,“ přibližuje svůj motiv režisér Robert Hloz. Tato dilemata se na place začala řešit v Praze, hned následující týden se však natáčení přesouvá na Slovensko a následně do Polska. V otázce koprodukce už je tak vše téměř jasné. Česko, Slovensko a Polsko už doplňuje jen Srbsko.
Přípravy filmu s ohledem na složitou produkci probíhaly několik let a po ukončení natáčení vzhledem k záměru čeká tvůrce náročná obrazová postprodukce. Reálné záběry projdou složitou proměnou a ve filmu tak uvidíme například futuristicky posunuté barokní paláce i ikonické budovy z dob komunismu. Design budoucnosti je založený na recyklaci a nových způsobech použití starých věcí.
Pokud se tím myslí futuristické bydlení připomínající úryvky newyorské architektury za horizontem bývalého železničního mostu, kterým de facto končí dolní Žižkov v Husitské ulici, nebo pohrávání si s brutalistickým obchodním domem Kotva, jenž najednou vypadá jako jakási zastávka pro placení mýtného nebo jako vjezd do tunelu, jde jistě o odvážnou představivost vzhledem k časovému úseku. Co vše se dá postavit za dvacet let a jak lze proměnit historické kulisy takovým způsobem, že by se snad ani Tokio nestydělo, tvůrci počinu mají jasné už teď. Uvidíme, jak to nakonec v postprodukci dopadne, premiéra je prozatím naplánována na první polovinu roku 2023.
Autory scénáře Bodu obnovy jsou Tomislav Čečka a Zdeněk Jecelín. Za vizuální stránkou filmu stojí Ondřej Lipenský, který má zkušenosti nejen s domácí, ale i zahraniční filmovou produkcí. Mimo jiné se podílel na filmech Jojo Rabbit nebo Marťanské lodě. Postprodukce byla svěřena studiu MagicLab v čele s Michalem Křečkem, které například vytvořilo všechny triky pro nejnovější film anglického režiséra Guye Ritchieho Rozhněvaný muž nebo spolupracovalo na hitu Aladin. Na snímku se dále podílí oceňovaný polský střihač Jarosław Kamiński nebo kameraman Filip Marek. Producentem filmu je společnost Film Kolektiv, která má řadu zkušeností s tvorbou českých a mezinárodních koprodukcí. Producenti v ní působící stojí za seriály pro Českou televizi, Netflix, HBO a za mnoha dokumentárními filmy a pořady pro děti.