Hned na úvod pojďme mluvit na rovinu a přiznáme, že vánoční filmy jsou dosti specifickou disciplínou, která má za úkol způsobit u shonem a stresem vyčerpané populace dočasnou sváteční lobotomii, navodit atmosféru existence pohádky, probudit pocity nostalgie a zkratka vypnout mozeček, který po tom kolečku průserů a účtu, jež odcházející rok přinesl, potřebuje občas tupé, prázdné, smíchem zaplněné mentální dno. Proto pojem „nejlepší vánoční filmy“ není tak úplně košer a ve světě bez prokliků by zněl spíše jako „nejkoukatelnější vánoční filmy“, nebo tak něco.

Každý rok se jich produkují desítky a kvalita je převážně breku hodná. Nejvíc braků vzniká nejspíše pod střechou amerických kabelovek Lifetime a Hallmark, proto buďme zdrženlivě vděční za existenci Netflixu a Apple TV. Tam také netočí jen samé skvosty, ale díky těmto platformám jsou k dispozici i snímky u nichž divák alespoň vyjde ze štábem vybraného baráku, nebo obyváku a může se těšit i na mírně lepší kameru. 

Tak, jdeme na mini žebříček letošních vánočních filmů, které si můžete pustit ke zbytku mísy s bramborovým salátem (nebo k cukroví, pokud ještě vůbec dokážete tolerovat jeho existenci) a nemusíte pak mít výčitky před svým intelektem, jelikož průměrné hodnocení této tvorby na IMDB.com se pohybuje mírně nad 6 hvězdičkami z 10. Zbývá zkratka týden volna a ten se musí nějak kulturně strávit. Kdy jindy než teď, že jo? 

Smrt do roku 2021

O rok mladší brácha skvělého komediálního mockumentu Smrt do roku 2020, v němž se skutečné události jako volby, brexit, pandemie a další nesmysly, jež se udály během minulého roku, brilantně hejtí prostřednictvím smyšlených postav, které jsou představeny jako odborníci. Jako nikdo jiný zazářil opět Hugh Grant, protože kombinace jeho obličeje a akcentu je vždy sazka na jistotu obzvlášť v komedii. Bez něj by to nebylo ono a pokud jste ještě neviděli jedničku, dejte si, protože dvojka vychází až 27. prosince, takže čas máte. Ne, počkat, nemáte, je to totiž dneska. Ale i tak si můžete dát třeba maraton.

Malá ochutnávka toho, co přijde.

Inteligentní humor, skvělé zpracování, famózní odraz toho, co lidi zajímá a jak to celé vnímají, zkratka dá se o tom psát a mluvit hodiny, na to teď ale není čas, jelikož se modlím, aby pokračování, jež už nemá na starosti geniální scenárista, satirik a producent Charlie Brooker, nýbrž Ben Caudell (neříkám, že taky není geniální, jen se to teprve uvidí) bylo alespoň tak dobré, jak očekávám. Fingers crossed. 

Trailer k mockumentu Smrt do roku 2020. Pokud neviděno, definitely must watch.

Byl to vánoční spor

Dokumentaristikou, ať už je tím míněno cokoli, navážeme. Snímek Byl to vánoční spor (’Twas The Fight Before Christmas) mapuje lásku jednoho souseda k Vánocům a nevraživost ostatních sousedů k jeho lásce. Ne každý je totiž natolik zapáleným milovníkem tohoto zimního svátku. A početnou oslavu, kterou plánuje hlavní aktér, tedy právník Jeremy Morris, považují sousedé za akci, která je v rozporu s pravidly klidného soužití v malém koutku Severního Idaha. Neexistuje totiž horšího zločinu, než je teoretické ohrožení ticha během volna. 

Dokument z dílny Apple TV je druhým režisérským počinem Becky Read a na rozdíl od zbytku dnešního žebříčku zůstává tento snímek v realitě, tedy tam, kde žijeme všichni. Bez bílých medvědů v červených čepičkách, nekonečných objetí a propojení všech lidských bytostí zkratka jen proto, že jsou přeci svátky. „Jde o zázrak. Nepotřebujete povolení pro zázrak,“ míní Morris a má pravdu. Pokud tedy žijete v příběhu od Disneye. Ale když se vezme v potaz hluk, provoz, hromada světýlek, přespolních lidí a ohrožení cizího majetku, zázrak nikoho moc nezajímá a z příliš nadšeného nápadu se stává vstupenka do první řady u soudu. 


Milostná past

Nenáročná romantická komedie s originálním názvem Love Hard nabízí ještě bohužel neohrané, a stále aktuální téma úskalí života na sítích. Tentokrát jde o příběh novinářky z LA, která se zakouká do fešáka na nějaké seznamce, a v návaznosti je ochotná se vydat přes celou zemi až do vzdáleného New Yorku, aby se s ním shledala a nakonec zjistila, že je to někdo úplně jiný… 

Ten jiný ve své řadě hravě ovládá photoshop, s Natalie to zkusil, jelikož nepředpokládal, že ji kdy v životě uvidí a ve výsledku doufá, že to celý nějak ukecá. Nakonec to zjevně i ukecá, jelikož tam, kde nebylo nic, se rodí jakýsi vztah. Psychoterapeuti by takové spojení nejspíše nedoporučovali, jelikož vzniklo na základě lži a manipulace, ale tak když to někomu vyhovuje a do toho svití všudypřítomný úsměv herečky bulharského původu Niny Dobrev, komu by to u konce roku vadilo? Ještě se jen zbavit skutečného fešáka jménem Tag a zázrak se snad i dostaví.


Jako kůl v plotě

Minulý rok jsme se dívali, jak Kristen Stewart ve filmu Šťastné a veselé putuje se svou gay přítelkyni za její rodinou a předstírá, že je jen kamarádka, jelikož ta přítelkyně poněkud odkládá svůj coming out. Letos se ve snímku Single All the Way zase podíváme na příběh Petera zahraného Michaelem Uriem, u nějž rodina je obeznámena se sexuální orientaci potomka a přeje mu partnera. Až moc mu přeje partnera. Tímto přáním utlačovaný Peter se rozhodne vzít se sebou na svátky skutečného kamaráda, s nimž nechodí, aby na celou familií nebyl sám. Ale příbuzní jsou z pozice pozorovatele všímavější k jiskření mezi muži než oni sami, a tak nějak americkým způsobem, děsně „nenápadně“ se snaží ty dva dát dohromady. 

Čistě komediální raz počinu dobarvuje i přítomnost legendární Stiflerovy mámy (pokud patříte mezi odkojence Prcičkama, zdravím), tedy herečky Jennifer Coolidge. Takový pohodový, domácký, povědomý… to všechno je Kůl v plotě. Hlavní otázkou celého počinu je staré známé dilema, zda začít chodit s kamarádem, když city už jsou daleko dál než jen u společných zájmu s rizikem, že pokud vztah nevyjde, nejspíš dojde ke ztrátě blízkého člověka navždy. Ale my klukům fandíme, vypadá to s nimi dobře. 


Chlapec, kterému říkají Vánoce

Máme tu i něco malého pro milovníky pohádek. Není to sice Harry Potter, ale také se ani na Harryho nedá koukat donekonečna. A Boy Called Christmas přináší příběh malého Nikolase, který spolu se svou zcela normální mluvicí myší při hledání svého otce zažívá severní dobrodružství v kouzelné zemi plné elfů a třpytek. Režisérem filmu je pětačtyřicetiletý britský tvůrce Gil Kenan, který historicky už natočil pár hororů, ale tak proč si po V tom domě straší! a Poltergeistovi nedát rodinnou mysteriózní pohádku? Britský přízvuk, nějaký ten sob a hlavně víra – téměř dvě hodiny nepřítomnosti v reálném časoprostoru jsou zajištěny.


Silent Night

Český překlad zatím není k dispozici, ale tak stačí základní znalost angličtiny a přejmenujeme to na Tichou noc (tady se vyloženě prosí geek/nerd smajlík). Naprosto objektivně přiznávám, že tento film je v žebříčku jen kvůli obsazení. Keiru Knightley snad ani není třeba obhajovat, a v případě věčně šarmantního prince Matthewa Goodea je také všechno víc než jasné. Britský černý humor, kýbl nadhledu a nějaký ten nádech hororu – to vše nabízí snímek, který nás seznamuje s manželským párem Nelly a Simona (a jejich synáčkem Artem), který každoročně z nějakého nepochopitelného důvodu organizuje vánoční hostinu pro svoje někdejší školní kamarády a jejich drahé polovičky. Letos se to ale poněkud zvrtne a všichni budou hrát ruskou ruletu se smrti. Ideální konec druhého covidového roku. Hezká inspirace. Třeba taky pozvete pár přátel na Silvestra, ne?


Fotr je zpátky

A na úplný konec tu máme třešničku pro otrlé. Pokud zvládnete tohle, musíte milovat tento úsek komediálního žánru. Filmoví dělnici, kteří po dobu své kariéry už produkovali, psali a samozřejmě i natáčeli Mick Davis a Philippe Martinez (je též zodpovědný za příběh a scénář) přináší bláznivou komedii s původním názvem Father Christmas is Back s Elizabeth Hurley, Kelsey Grammerem a dalšími. Hlavní zápletkou je jak jinak opět sešlost roztříštěné a nefunkční rodiny. Čtyři, ano, čtyři sestry, každá je jiná a zákonitě se naprosto nesnášejí. K tomu všemu má taťka mladou přítelkyni. Prostě paráda, po níž si snad všichni mají začít myslet, že ta jejich rozkopaná rodina je lepší. Who knows?


Letošní filmová vánoční nadílka je štědřejší, než tomu bylo loni. Ilustrace: Darja Thomasová